Cilt Pigmentasyon Bozuklukları

Mersin Cilt Pigmentasyon Bozuklukları için Uzm. Dr. Mehmet Demirel Dermatoloji Kliniğinden randevu alabilirsiniz.

Cilt Pigmentasyon Bozuklukları

Bir kişinin daha açık veya daha koyu cilt lekeleri varsa, bu cilt pigmentasyon bozukluğunu gösterebilir. Cilt pigmentasyon bozukluğunun tipi şunları içerir:

Melazma: Bu genellikle yüz cildini etkileyen ve kahverengi lekelere neden olan yaygın bir cilt durumudur. Kadınları erkeklerden daha sık etkiler. Melazma tetikleyicileri güneşe maruz kalma ve hormonal değişiklikleri içerebilir.

Vitiligo: Bu hastalık vücudun herhangi bir bölümünü etkileyebilir. Melanosit olarak bilinen melanin üreten hücrelerin düzgün çalışmayı durdurmasına neden olur ve bu da daha açık cilt lekeleriyle sonuçlanır. Bazen, bir kişinin saç rengini de değiştirir. Vitiligo’nun kesin nedeni bilinmemektedir, ancak bağışıklık sistemiyle ilgili bir sorunun bu lekeden sorumlu olduğu düşünülmektedir.

Enflamatuar sonrası hiperpigmentasyon veya hipopigmentasyon: Bu, blister veya yanık gibi cilt travmasını takiben cilt pigmentinde geçici bir artış veya azalmadır.

Albinizm: Albinizm olan insanlar yeterli melanin üretmezler. Bu cilt, saç veya gözlerde çok az pigmente veya hiç pigmente yol açmaz. Albinizm genetik bir bozukluktur, yani bir kişinin ebeveynlerinden birinden veya her ikisinden hatalı bir geni miras aldığı anlamına gelir.

Call Now Button