Gebelik Lekesi (Melasma)

Mersin Gebelik Lekesi, Mersin Gebelik Lekesi Tedavisi, Lazerle Leke Tedavisi Mersin, Mersin Leke Tedavisi, Mersin Doğum Lekesi Tedavisi Yapan Hastaneler, Mersin Lazerle Leke Tedavisi Yaptıranların Yorumları, Hydrafacial Mersin, Mersin Leke Kremi, Mersin Dermatoloji Lazer

Mersin Gebelik Lekesi, Mersin Gebelik Lekesi Tedavisi için Uzm. Dr. Mehmet Demirel Dermatoloji Kliniğinden randevu alabilirsiniz.

Gebelik Lekesi (Melasma-Melazma)

lazer leke tedavisiMelazma yani gebelik lekesi yaygın görülen bir cilt sorunudur ve ciltte keskin sınırlı, geniş, kahverengi lekelerle kendini belli eder. Genellikle yüzün iki tarafıda etkilenir. Hastalar bu lekeleri güneş lekesi olarak sansalarda bu leke güneşden meydana gelmez, ancak güneşde koyulaşır.

En sık yüz bölgesinde görülür. Yüzde ise en çok, yanaklar, alın, burun ve dudak üstünde bu lekeler görülür. Melazma kol üstleri ve boyunda da gelişebilir.

Melazma Kimlerde Görülür?

Herkes melazma olabilir, fakat genç kadınlarda daha sık görülür. Daha çok hamileliğin ilk 2 ve 3 aylık süresinde ortaya çıkar. Bazen hamilelik maskesi adıyla anılır. %10 a yakın erkeklerde de görülebilmektedir. Koyu tenli insanlarda gebelik lekesi melazma daha sık gözükür.

 

Melazma neden olur?

Melazmanın nedeni belli değildir. Ailesinde melasmalı kişiler olan bireylerde melazma daha sık görülür. Hormonal değişiklikler melazmayı tetikleyebilir. Gebelikte gelişirse gebelik maskesi olarak adlandırılır. Doğum kontrol hapları da melazmaya neden olabilir. Bununla beraber menapozdan sonra yapılan hormon tedavisi böyle bir lekelenmeye yol açmaz. Yine stres, psikolojik faktörler, yapısak özelliklerden oluşabilir. Çinko eksikliğinde de melazma meydana gelebilir.

Güneş melasma gelişimini tetikleyebilir. Güneşten gelen ultraviyole ışığı veya kuvvetli lambalardan yayılan ışık, deride pigment üreten melanositleri uyarabilirler. Koyu renk tenli kişilerde açık tenli kişilere göre melanositler daha aktiftirler. Bu melanositler normal koşullar altında çok miktarda pigment üretirler, fakat bu durum ışığa maruz kalındığında veya hormonal yükselmeler olduğunda artar. Güneşte kalmak melazmayı oluşturmasada gebelik lekesinin tekrar etmesine yol açar. Derideki herhangi bir tahriş, esmer tenli kişilerde pigmentin artmasına yol açarak melazmayı kötüleştirir.

Melasma tanısı nasıl konulur?

Melasmaya çok rastlandığından ve bir çok hastanın yüzündeki bulgular karakteristik olduğundan tanı kolaylıkla konulur. Nadiren diğer cilt hastalıklarından ayırmak için biopsi almak gerekir.

Melazma Tedavisi Nasıldır

Melasma da kesin bir tedavi olmadığından bir çok tedavi geliştirilmiştir. Melasma gebelik sonrası kaybolabileceği gibi yıllarca veya ömür boyu da devam edebilir.

  1. Melazmaya neden olabilecek ilaçların kozmetiklerin kesilmesi

Cildi tahriş edebilecek kremler, temizleyiciler veya makyaj malzemeleri melasmayı kötüleştirebildiğinden yasaklanmalıdır. Melasma doğum kontrol haplarının kullanımı ile başlamışsa bu ilacın kullanımı kesilmesinden sonra melasma düzelebilir. Doğum kontrol haplarının kullanımına deri rengini açıcı kremler kullanarak devam edilebilir.

  1. Güneşle temasın ortadan kaldırılması

Melasmanın tedavisinde ilk yapılması gereken güneşten koruyucuların kullanılmasıdır. Bu güneşten koruyucular hem ultraviyole A hem de ultraviyole B ışınlarına karşı koruma özelliği olan güneşten koruyucular olmalıdır. Güneşten koruyucular sadece güneşli günlerde değil, her gün içerde ve açık havada kullanılmalıdır. Dolayısıyla 45 koruma faktörlü koruyucuları yaz kış kullanmak gerekmektedir.

  1. Lazerle melazma tedavisi

Melazma tedavisi en başarılı olarak lazer ile yapılmaktadır.Lazerle ciltte herhangi bir kızarıklık olmaksızın lekeler yok edilmektedir. Seans süreleri 1 haftadır. Yaklaşık 4-8 seansda lekeler ortadan kalkacaktır. Hastalar bu lazer sayesinde sosyal yaşantılarından uzaklaşmamış olacaktır.

  1. Renk açıcı kremler

Krem tedavileri melazmayı ortadan kaldırmaz, ancak lazer gibi tedavilere yardımcı olurlar. Melazma tedavisinde kullanılan bir çok renk açıcı krem vardır. Bu ilaçlar melanositleri hasarlamak yerine, melanositlerin pigment üretimini azaltarak etkili olurlar. En yaygın renk açıcı olarak kullanılan kremlerin içinde hidrokinon bulunur. Tretinoin, kortizon ve glikolik asit içeren kremlerin hidrokinon ile kombinasyonu renk açma özelliğini arttırır.

  1. Kimyasal Peelingler

Glikolik asit, meyve asit içeren peelingler melazmaya etki etmezler. Spot peel, cosmelan gibi peelingler yapılırsa melazmaya fayda gösterebilir.

Call Now Button